Jak jsem propadla kouzlu Maroka
Před pár dny jsem se vrátila z Maroka a jsem ještě plná dojmů. Jo, to, že mám toulavé botky a miluju cestování, to není tajemstvím.
O Vánocích jsem četla v Harper´s Bazaar cestopisný článek o Maroku... Víte jak čtu časopisy? S telefonem v ruce. Co mě zaujme hned googlím a chci vědět víc. A tak jsem si vygooglila, že zpáteční letenka z Prahy do Marrakéše se dá koupit za necelé 2000kč. Pak jsem si vygooglia, že let trvá čtyři hodiny. Dále, že nádherné ubytování se tam dá sehnat taky za dobrou cenu... na instagramu jsem začala sledovat @simplymorocco @instamarrakech_ @moroccoblog . Koupila jsem letenky na únor (to jen kvůli délce vyřízení pasu, pro který jsem šla na úřad 28.12. jinak bych letěla dřív) a začala jsem se těšit :-)
Všechny mé dřívější cesty byly po Evropě. Jiné kontinenty jsem do té doby nenavštívila a tak jsem se chtěla důkladně připravit. Googlila jsem... všechno. Jaké je tam počasí, jaké zvolit ubytování, co navštívit, čeho se vyvarovat, dokonce co si oblékat.
Marrakéš stojí za to navštívit a já jsem si tohle kouzelné město zamilovala. Je to časově a cenově dostupná destinace, když si chcete jen na chvíli odskočit do tepla a za sluncem.
Maroko je francouzskou kolonií tak se tady mluví kromě arabštiny i francouzsky. Domluvíte se ale i anglicky. Věřte mi, že dokonalou angličtinu nepotřebujete. Krásně to ilustruje situace, kdy se nás den před odjezdem v hotelu ptali v kolik máme "tomorrow chicken". Když viděl naše nechápavé pohledy, opravil se na "check-in"...ale zřejmě myslel check-out :-D
Město Marrakéš je rozdělené na dvě části. Na moderní část, podobnou francouzskému stylu. A historickou část "Medina", která je obehnaná středověkými hradbami. Medina je spletí úzkých uliček, ve kterých se snadno ztratíte a těžko najdete. Děkuji tímto Google maps :-D.
Na každém kroku jsou stánky místních obchodníků, kteří prodávají úplně všechno. Od ručně vyráběných kožených bot, brašen, lampiček, koření, sušeného ovoce, oříšků, oblečení, ryb, masa, čerstvých ovocných džusů (mimochodem, ten si fakt dejte! Ovoce tady je velmi chutné, sladké a šťavnaté)... a kteří jsou vždy připraveni něco ze svého stánku vám prodat. Pokud tedy nechcete hned první den utratit všechny peníze doporučuju nasadit sluneční brýle, svižný krok a asertivní "ne usměv". I když ani to mnohdy nestačí. My si nechali nákupy suvenýrů na poslední den.
Je potřeba zmínit, že se tady smlouvá. Bez toho to nejde a místní obchodníci to dokonce berou jako slušnost. Můj muž si takhle usmlouval krásnou koženou peněženku za 110 dirhamů, což je našich 330 korun. Při té příležitosti obchodník dal mému muži nabídku "koupím tvou manželku za tisíc velbloudů"... trochu ve mě hrklo, přece jen tisíc velbloudů je velkorysá nabídka. Ale nedal mě, ufff.
Centrem Mediny je náměstí Jemaa el-Fnaa, kde jsou přes den různí obchodníci se svým zbožím a večer přijedou se svými stánky kuchaři a náměstí se tak promění v místo gurmánských zážitků. Nemusíte se bát, že byste zůstali hlady. Pravděpodobně nedojdete ani ke třetímu stánku a nebudete vědět jak, už budete držet v ruce nějaké jídlo. Na náměstí to večer žije a předvádějí tady své umění místní muzikanti a kejklíři.
Vedle náměstí se tyčí minaret mešity Koutoubia.
Na Marrakéši je skvělé, že památky a celá Medina se rozrpostírá na poměrně malé ploše a všude se dá dojít pěšky.
Za návštěvu určitě stojí hrobky Saadian Thombs,
zřícenina majestátního středověkého El-Badii Palace, kdy si jen ve své představivosti žasnete, jaká nádhera a luxus to musel být v dobách své největší slávy.
krásný Bahia Palace, který je v nádherném arabském stylu, zdobený mozaikami, sloupovím a oblouky.
V nové části města je krásná botanická zahrada Majorelle Garden, vedle které je dům Yves Saint Laurent. Bohužel ve středu je pro veřejnost zavřený, což mě trochu mrzelo. Zase mám ale důvod se vrátit :-)
Jen teda zvláště v Bahia Palace a Majorelle Garden se připravte na davy turistů. I tak je to ale nádhera.
V Medině jsme byli ubytovaní v malém hotýlku Riad Nasreen. V jedné kouzelné boční uličce, kdy za sebou necháte ten ruch. Vkročíte nenápadnými dveřmi do útulného nádvoří s fontánkou a květinami. Do oázy klidu, kde zurčí voda a štěbetají ptáčci. Čas v našem riadu jsem si moc užívala. Zvláště na střešní terase, kde byl altánek a příjemně hřálo slunce. A ty západy s typickým marockým čajem z čerstvé máty, silně slazený cukrem. Prostě ach.
Všude se dočtete, že pro návštěvu Maroka jsou kvůli počasí ideální jarní a podzimní měsíce. My byli začátkem února. V průběhu dne se teploty hodně mění. V noci bylo okolo 10ti stupňů. Během dne ale krásně teplo, ideálně na procházky. Po poledni i 27 stupňů. Hodně jsme se bavili při pohledu na místní, kteří chodili oblečení v teplých zimních péřových bundách. Ale když si představím to pekelné horko, které mají v létě, asi to chápu.
Oblečení... to jsem řešila hodně. I když se zahalování žen v Marrakéši neprožívá tolik jako v jiných částech Maroka, chtěla jsem svým oblečením respektovat místní kulturu a do kufru jsem zabalila spíše zahalenější outfity. Šaty pod kolena se mi jevily jako ideální volba, i tak ale mé holé kotníky budily pozornost... Místní holky mají prostě arabský styl lépe zmáknutý.
Hlavně teda co doporučuju, tak pohodlné boty.
A kabelky - já měla dvě - černou a hnědou Genuine ze své poslední kolekce. Prošly cestovatelskou zkouškou. A nosily se mi obě moc dobře. Takže upřímně doporučuju všem cestovatelským duším, co mají taky tak toulavé botky, jako já :-).
Určitě mám v plánu se do Maroka zase někdy vrátit. Klidně zase v jiném ročním období a na delší dobu!
A co vy? Budete po přečtení mého článku googlit letenky?
JO A! Nezapomeňte si prupisku...to by bylo na delší vyprávění :-). V článku je jen zlomek toho, co bych mohla vyprávět. A tak pokud vás cokoliv zajímá, nechte mi koment.
Cestování zdar!